Kutsu Muuttolinnut ry:n syyskokoukseen
Muuttolintujen syyskokous pidetään keskiviikkona 26.11.2025. klo 19 alkaen Muuttolintujen kololla, Tiistilänkuja 3:ssa. Tervetuloa!
Kokouksessa valitaan 2026 lippukunnanjohtaja ja hallituksen jäsenet, sekä hyväksytään lippukunnan 2026 toimintasuunnitelma ja talousarvio.
Varsinaiset jäsenet eli 15 vuotta täyttäneet lippukunnan jäsenet voivat ilmoittautua ehdolle pesteihin ennen kokousta olemalla yhteydessä lippukunnanjohtaja Ainoon tai suoraan kokouksessa. Kannattaa ehdottomasti viestitellä jo ennen kokousta, jotta saat tietoa pesteistä ja kokous sujuu jouhevasti.
Osallistuminen ja äänioikeus kokouksessa
Kokoukseen voivat osallistua kaikki Muuttolinnut ry:n jäsenet. Äänioikeus on kaikilla 15 vuotta täyttäneillä muuttolinnuilla. Kokoukseen osallistuvien ja mahdollisessa äänestyksessä äänestävien on oltava läsnä kokouksessa.
Saatamme järjestää mahdollisuuden seurata kokousta etänä. Tämä riippuu siitä, onko paikalla joku, joka etäyhteyden pystyy järjestämään ja toimivatko yhteydet! Jos sinulla on saavutettavuustarpeita, olethan yhteydessä ennen kokousta, niin pyrimme ottamaan tarpeet huomioon.
Virallinen kokous on suunniteltu kestämään noin 30-60 minuuttia. Kokouksen jälkeen on johtajaneuvosto. Syyskokous on hyvä tilaisuus vaihtaa kuulumisia lippukuntakavereiden kanssa!
Syyskokouksen materiaalit
Kutsu ja esityslista on lähetetty kaikille Muuttolinnut ry:n jäsenille sähköpostitse Kuksan kautta, sekä jaettu lippukunnan WA-ryhmässä. Pyydä tutulta johtajaltasi kutsu WA-ryhmään, mikäli viestintä ei ole saavuttanut sinua.
Kokouksen kaikki materiaalit esitellään sähköisenä (Google Drive -tiedosto / pdf) Linkki/materiaalit jaetaan ennen kokousta lippukunnan WA-ryhmissä ja kokouksen aluksi läsnäoleville.
Muuttolinnut ry:n säännöt löytyvät lippukunnan nettisivuilta, linkki sivun alalaidassa: http://muuttolinnut.fi/wordpress/historia/
