kiitos viestistäsi! Syksy toiminta alkaa kouluvuoden alettua, meillä muuttolinnuilla tänä vuonna viikolla 34, uusien ryhmä mahdollisesti myöhemmin.Partiokesä on muuttolinnuilla kulunut leireillessä. Kesän pääkaupunkiseudun partiolaisten ison piirileirin kuvia voi katsella esim. instagramissa #kliffa2018 ja partiosta yleisemmin #partioscout ja #partiokuuluukaikille sekä #partiontakii. Muuttolintuja voi seurata tägeillä #muuttolinnut ja #muuttolinnutnutnut. Nyt loppukesästä me aikuiset alamme järjestäytyä suunnittelemaan syksyä ja partiovuotta, mutta vielä ei ole tapahtunut paljon, ensimmäinen johtajien yhteinen tapaaminen on ensi viikolla.
Aikuisista ja partiosta puheen ollen: partiossa ei ole koskaan liikaa aikuisia – tällä hetkellä meillä toistaiseksi jopa liian vähän. Etsimme vielä johtajia tämän syksyn uusille ryhmille.
Tavoitteenamme on pitää uusien partiosta kiinnostuneiden lasten vanhemmille tapaaminen tässä syksyllä. Ajankohta varmistuu johtajien tapaamisessa, mutta olemme suunnitelleet että se olisi ma 10.9. illalla. Toiveemme on, että tuolloin viimeistään saadaan kaikkien partiojohtajien ja lasten vanhempien kesken sovittua että miten yhdessä saamme uuden ekaluokkalaisten partiolauman aloitettua. Toivomme siis, että tästä vanhempien porukasta löytyy vetäjiä ja aikuisia auttajia uudelle ryhmälle. Kun sopivat johtajat löytyvät, on todennäköisesti koko ikäryhmä sitten tervetullut mukaan – kaksi aikuista pystyy muiden partiolaisten ja lasten vanhempien avustuksella järjestämään hyvät kokoukset 10-15 hengen ryhmälle. Kokousten sisällössä auttaa sekä partio-ohjelma yleensä, että meidän kokeneemmat muiden ryhmien johtajat, jotka ovat laatineet sudenpentuikäisten ohjelma- ja kokoussuunnitelmia myös aiempina vuosina.
Mikä on teidän perheenne tilanne? Löytyisikö teidän perheestänne aikuista jota voisi kiinnostaa partio ja samalla partion mahdollistaminen omalle ja monille muille lapsille? Tarvitsemme kaikenlaisia aikuisia: viikottain viikkokokouksessa käyviä, toisinaan viikkokokouksessa käyviä, sekä toisinaan esimerkiksi roudausapua autolla, kyytejä retkille tai niiltä pois, tai tavaran kuljettamista autolla. Kaikenlainen apu on tervetullutta omien mahdollisuuksienne mukaan!
Jos kipinä syttyi jo nyt, voitaisiin uuden ryhmän vanhempien tapaamisen lisäksi tavata 2.9. sunnuntaina Muuttolintujen koko perheen iltaretkellä, lue lisää täältä ja ilmottaudu mukaan Kuksassa!
Parhain terveisin
lippukunnanjohtaja Elle
pestijohtaja Heli
ohjelmajohtaja Lauri
ja kaikki muut muuttolinnut!